Święto Pieczonego Ziemniaka

Gdzie ?

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Wrocławia a kilka od Trzebnicy, w miejscowości Piotrkowiczki położona jest nasza Polana, z której rozciąga się doskonale widoczna panorama okolicy ze Wzgórzami Trzebnickimi i najwyższymi obiektami stolicy Dolnego Śląska. Ze względu na bliskość lasu oraz usytuowanie z dala od siedzib ludzkich to doskonałe miejsce na niczym nieskrępowaną i bezpieczną zabawę.

Podczas czterogodzinnych warsztatów w Zagrodzie Edukacyjnej w Piotrkowiczkach poznamy uprawę i zbiór rośliny, która od wieków gości na polskich stołach.

Kiedy ?

Wrzesień i początek października to w kalendarzu rolniczym czas wykopków, czyli zbioru roślin okopowych, więc zapraszamy w tym okresie na przypomnienie sobie tego bardzo ważnego w naszej kulturze agrarnej obrzędu.

Kogo zapraszamy ?

Dzieci i dorosłych w każdym wieku.

Co proponujemy.

Podczas 4- 5 godzinnego pobytu na Polanie poznamy historię ziemniaka, jego uprawę oraz tradycje i zwyczaje związane ze zbiorem tego warzywa. Kartofel wystąpi także w roli głównego bohatera naszych zabaw i gier sprawnościowych oraz wykorzystany jako materiał do kreatywnych zajęć plastycznych. Oczywiście najważniejszym punktem programu będzie pieczenie ziemniaków w ognisku, a później jego konsumpcja zgodnie z przekazem przodków zapisanym w źródłach etnograficznych. Święto Pieczonego Ziemniaka to doskonała okazja, aby przywrócić do łask i przypomnieć historyczne znaczenie tego cennego produktu spożywczego w kulturze kulinarnej ludów Europy.

PROGRAM:

– Draka z powodu ziemniaka, czyli kilka słów historii.

– Sposoby uprawiania ziemniaków.

– Pokaz ręcznego i mechanicznego  kopania kartofli.

– Zbieranie wykopanych bulw.

– Ognisko połączone z pieczeniem ziemniaków.

– Gry i zabawy z ziemniakiem w roli głównej.

Każdą ofertę jesteśmy w stanie dopasować lub poszerzyć do indywidualnych oczekiwań.

CENA

45 zł/os.

~65 zł/os. z przejazdem autokarem*

*Cena zależy od ilości uczestników

CENA ZAWIERA

  • Wstęp na Bazylową Polanę
  • Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych
  • Ognisko z pieczeniem ziemniaków
  • Zabranie woreczka ziemniaków do domu

ZAMÓWIENIA / PYTANIA

To Top